زمان پرتاب تلسکوپ جیمز وب را به وقت ایران محاسبه کنید

تلسکوپی که جانشین هابل شد !

جیمز وب به زودی پرتاب می شود و تلسکوپ سی ساله هابل به ماموریت خود پایان دهد . جیمز وب قرار است به گذشته جهان برگردد ، و نحوه به وجود آمدن جهان و پیدایش ماده تاریک را به دنیا نشان دهد. لحظه ای شگفت انگیز در شرف وقوع است و قرار است دید ما را نسبت به جهان کنونی متحول کند . پس صبر کنید تا تلسکوپ پس از سالها انتظار به فضا ارسال شود. نفس هایتان را در سینه حبس کنید. شاید چیزی ببینیم .. یک چیز شگفت آور و حیرت انگیز …

درباره تلسکوپ جیمز وب بیشتر بدانیم

درباره تلسکوپ جیمز وب
درباره تلسکوپ جیمز وب

تلسکوپ جیمز وب یا به اختصار JWST یک تلسکوپ با تکنولوژی مادون قرمز بزرگ و قدرتمندیست که تاکنون برای اولین بار در جهان ساخته شده است تا بتواند هر مرحله در تاریخ جهان ، از لحظه انفجار بزرگ بیگ بنگ تا شکل گیری منظومه های خورشیدی ، منظومه شمسی و تمام ستارگان به ما اطلاعات بدهد. سیستم این تلسکوپ به دلیل پیشرفت هایی که داشته قرار است جانشین تلسکوپ هابل محسوب شود و اکتشافات آن را گسترش و تکمیل تر خواهد کرد. به عنوان مثال تلسکوپ JWST ، به دلیل طول موج‌های طولانی‌تر، می‌تواند به عقب‌تر در زمان نگاه کند، «برای یافتن اولین کهکشان‌هایی که در اوایل کیهان شکل گرفته‌اند، و به درون ابرهای غباری که امروزه ستارگان و منظومه‌های سیاره‌ای در حال شکل‌گیری هستند، نگاه کند». این تلسکوپ تا فاصله ای حدود یک میلیون مایلی (1.5 میلیون کیلومتری) از زمین حرکت می کند، جایی که حدود شش ماه راه اندازی در فضا را پشت سر خواهد گذاشت سپس آینه ها، آفتابگیر و سایر سیستم های کوچکتر خود را باز می کند و پس از اتمام مراحل راه اندازی اولیه کار خود را آغاز خواهد کرد.

(Jane Rigby) جین ریگبی
(Jane Rigby) جین ریگبی

جین ریگبی، اخترفیزیکدان ناسا به خبرنگاران می گوید: جیمز وب می تواند کهکشان ها را به همان شکلی که چند صد میلیون سال پس از انفجار بزرگ به نظر می رسید، ببیند. این ایده که با تلسکوپی قوی بتوانیم گذشته را ببینیم برای اولین بار در سال 1996 مطرح شد، ساخت رصدخانه فضایی عظیمی که برآورد میشد در مجموع 10 میلیارد دلار هزینه داشته باشد .پس از دهه ها و سالها بالاخره تیمی متشکل از 1200 دانشمند، تکنسین و مهندس از 14 کشور و بیش از 28 ایالت آمریکا در 25 سال گذشته روی این تلسکوپ کار کرده اند که امیدوار هستیم نتایج شگفت انگیزی را به ما نشان دهد.

آخرین خبر از وضعیت تلسکوپ در ناسا

مهندسان با رسیدن به یک نقطه عطف بزرگ، دو نیمه تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا را برای اولین بار در تاسیسات نورثروپ گرومن در ردوندو بیچ، کالیفرنیا با موفقیت به هم متصل کردند. قوی‌ترین و پیچیده‌ترین تلسکوپ فضایی ناسا پس از رسیدن به فضا، کیهان را با استفاده از نور فروسرخ، از سیارات و قمرهای منظومه شمسی گرفته تا دورترین کهکشان‌ها را کاوش خواهد کرد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب کاملاً مونتاژ شده با محافظ خورشید و ساختارهای پالت یکپارچه (UPS) که برای پرتاب در اطراف تلسکوپ جمع می شوند.

برای ترکیب هر دو نیمه وب، مهندسان با دقت تلسکوپ را (شامل آینه ها و دیگر قسمت ها)  با استفاده از جرثقیل از بالای پوشش خورشیدی و فضاپیما که قبلاً برای پرتاب ترکیب شده بودند، بلند کردند. اعضای تیم به آرامی تلسکوپ را به جای خود هدایت کردند و اطمینان حاصل کردند که تمام نقاط تماس اولیه کاملاً در یک راستا قرار دارند و به درستی نصب شده اند .  رصدخانه به صورت مکانیکی متصل شده و این بهترین خبر برای زمان قبل از پرتاب تسکلوپ به فضاست . مراحل بعدی اتصال الکتریکی نیمه ها و سپس تست اتصالات الکتریکی خواهد بود.

بیل اوکس، مدیر پروژه وب مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین‌بلت، مریلند، گفت: «چنین تسلکوپ با این پیشرفت و قدرت به همراه آفتاب‌گیر و فضاپیما در یک رصدخانه فضایی نشان‌دهنده یک دستاورد باورنکردنی توسط کل تیم وب بیان کرد . این نقطه عطف نمادی از تلاش هزاران فرد فداکار برای بیش از 20 سال در سراسر ناسا، آژانس فضایی اروپا، آژانس فضایی کانادا، نورثروپ گرومن، و بقیه شرکای صنعتی و دانشگاهی در آمریکاست .

حقایقی درباره تلسکوپ جیمز

 

  • تسلوپ جیمز وب ده ها سال طول کشیده تا ساخته شود و تقریبا اکثر منجمان در سراسر دنیا در ساخت آن همکاری کرده اند.
  • ایده ساخت چنین تلسکوپی از دهه ۹۰ میلادی مطرح شده ولی سرانجام در سال 2004 ساخت آن را شروع کردند.
  • تعداد کسانی که در ساخت این تسلکوپ مشارکت داشته اند تا به امروز نزدیک به بیش از ۱۰ هزار نفر رسیده است.
  • تعویق پرتاب تسلکوپ جیمز وب بیشتر به دلایل پیچیدگی و کارهای تحقیقاتی بوده تا مسائل فنی و پیش از پرتاب !
  • بودجه این پروژه نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار برآورد شده که احتمال می رود تا پیش از پرتاب بیشتر هم شده باشد.
  • آینه این تلسکوپ از جنس طلا و از ۱۸ قطعه شش ضلعی جداگانه ساخته شده است که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.
  • یکی از اهداف علمی ساخت این تلسکوپ این است که بتواند حدود ۱۳ میلیارد سال پیش را ببیند!
  • جیمز وب قرار است از گذشته زمین اطلاعات ارسال کرده و نحوه پیدایش ماده تاریک را توضیح دهد.
  • حیمز وب قرار است در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین روی مدار قرار گیرد که تقریبا چهار برابر فاصله بین زمین و ماه است. 

گالری تصاویر جیمز وب

ناسا و آژانس‌های فضایی شریک آن مجموعه‌ای از تصاویر خیره‌کننده از سحابی کارینا در کهکشان راه شیری تا خوشه‌ای از کهکشان‌های بسیار دورتر را نشان دادند که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب، بزرگترین و قوی‌ترین رصدخانه فضایی که تاکنون به فضا پرتاب شده، گرفته شده‌اند. عکس زیر پنج کهکشان استفان را نشان می‌دهد، که چهار تای آن‌ها با نیروهای گرانشی خود برهم کنش و کشش دارند.