دستور lvextend و gvextend چیست؟

تِندایو محصول جدید وب سایت پلتفرم بوی است که به میلیون ها پرسش دسته های مختلف حوزه فناوری دیجیتال پاسخ داده است. اعلامیه حریم خصوصی تِندایو - همچنین در انتهای همین صفحه از میزان رضایت خود از پاسخ ربات هوش مصنوعی تندایو را اعلام بفرمایید.

برای شروع پرسش جدید از این لینک اقدام کنید.

سوال: دستور lvextend و gvextend چیست؟

دستور lvextend مخفف “logical volume extend” است و برای افزایش اندازه فایل منطقی (logical volume) استفاده می شود. دستور gvextend مخفف “volume group extend” است و برای افزایش اندازه گروه حجمی (volume group) استفاده می شود.

برای افزایش اندازه فایل منطقی، ابتدا باید فضای خالی در گروه حجمی وجود داشته باشد. برای بررسی این موضوع، می توانید از دستور vgs استفاده کنید. این دستور اطلاعات مربوط به تمام گروه های حجمی را در سیستم نمایش می دهد.

پس از اطمینان از وجود فضای خالی در گروه حجمی، می توانید از دستور lvextend برای افزایش اندازه فایل منطقی استفاده کنید. این دستور به صورت زیر است:

lvextend -L [new_size] [logical_volume_name]

در این دستور، new_size اندازه جدید فایل منطقی است و logical_volume_name نام فایل منطقی است.

برای مثال، برای افزایش اندازه فایل منطقی / به 30 گیگابایت، از دستور زیر استفاده کنید:

lvextend -L 30G /

این دستور اندازه فایل منطقی / را به 30 گیگابایت افزایش می دهد.

پس از افزایش اندازه فایل منطقی، باید آن را ریبافرمت کنید. برای این کار، از دستور resize2fs استفاده کنید. این دستور به صورت زیر است:

resize2fs [logical_volume_name]

در این دستور، logical_volume_name نام فایل منطقی است.

برای مثال، برای ریبافرمت فایل منطقی /، از دستور زیر استفاده کنید:

resize2fs /

این دستور فایل منطقی / را ریبافرمت می کند.

دستور gvextend برای افزایش اندازه گروه حجمی استفاده می شود. برای این کار، ابتدا باید فضای خالی در پارتیشن فیزیکی (physical volume) وجود داشته باشد. برای بررسی این موضوع، می توانید از دستور pvs استفاده کنید. این دستور اطلاعات مربوط به تمام پارتیشن های فیزیکی را در سیستم نمایش می دهد.

پس از اطمینان از وجود فضای خالی در پارتیشن فیزیکی، می توانید از دستور gvextend برای افزایش اندازه گروه حجمی استفاده کنید. این دستور به صورت زیر است:

gvextend -l [new_size] [volume_group_name]

در این دستور، new_size اندازه جدید گروه حجمی است و volume_group_name نام گروه حجمی است.

برای مثال، برای افزایش اندازه گروه حجمی vg0 به 20 گیگابایت، از دستور زیر استفاده کنید:

gvextend -l 20G vg0

این دستور اندازه گروه حجمی vg0 را به 20 گیگابایت افزایش می دهد.

دستور gvextend می تواند برای افزایش اندازه گروه حجمی از فضای خالی در پارتیشن های فیزیکی مختلف استفاده کند. برای این کار، باید نام پارتیشن های فیزیکی را به صورت جداگانه با استفاده از گزینه -p به دستور gvextend اضافه کنید. به عنوان مثال، برای افزایش اندازه گروه حجمی vg0 از فضای خالی در پارتیشن های فیزیکی /dev/sda1 و /dev/sda2، از دستور زیر استفاده کنید:

gvextend -l 20G vg0 -p /dev/sda1 /dev/sda2

این دستور اندازه گروه حجمی vg0 را به 20 گیگابایت افزایش می دهد و این فضای خالی را از پارتیشن های فیزیکی /dev/sda1 و /dev/sda2 دریافت می کند.

دیده شدن در پلتفرم بوی

  • ثبت رپورتاژ آگهی (همیشگی) +
  • بک لینک 3 ماهه در فوتر +
  • 48 ساعت معرفی در صفحه اول 

پکیج تبلیغاتی پلتفرم بوی با یک قیمت بسیار مناسب باعث رونق کسب و کار و رشد سئو سایت شما میشود.همین حالا میتوانید با کلیک بر روی دکمه زیر سفارش خود را ثبت کنید.

کسب اطلاعات بیشتر

این پکیج محدودیت زمانی دارد و پس از آن با این قیمت قابل سفارش نخواهد بود.

 
 

هرچه بیشتر بدانید بهتر است🔸⚡❔❕

tendaiwo

تِندایو، پرسش از دنیای آی تی

خیلی سوالات زیادی داریم که باید به همه آنها پاسخ داده شود.سوالاتی بسیاری در زمینه نرم افزار، سخت افزار،سایت، سئو، برنامه نویسی و ... که تِندایو جوابشان را میداند.

"تندایو" (Tendaiwo) که به معنی "حرکت به سوی پیشرفت" در زبان شونا، یکی از زبان‌های محلی زیمبابوه است، یکی از اسامی آفریقایی با معنی بسیار جالب است. این نام، نشان دهنده روحیه‌ی پیشرفت، بهبود و تلاش در زندگی است.با بیشتر دانستن، تلاش کنید و به خواسته هایتان برسید.

شما هم میتوانید سوالتان را بپرسید تا پس از پاسخ دهی توسط تندایو در دسته موردنظر ثبت شود.برای ورود به بخش اصلی میتوانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تِندایو، پرسش از دنیای آی تی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

بله
نه اصلا
از اینکه بازخورد خود را در اختیار ما گذاشته اید متشکریم. تا بعد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *